Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

68 views

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Kıtaları ve kültürleri birleştiren, binlerce yıldır yaşayan ve bir çok uygarlığa başkentlik yapmış İstanbul, günümüzde yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı dev bir metropol. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, bu tüm bu değerleri korumak, mevcut sorunları hızla gidermek ve İstanbul’u 21. Yüzyılın parlayan şehri haline getirebilmek için yüzlerce birimimizle aralıksız hizmet veriyoruz.

Yaşadığımız bilişim çağında, vatandaşlara kaliteli hizmetin götürülebilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire  Başkanlığı olarak bilgiyi, teknoloji ve tecrübeyle birleştirerek mevcut alt yapımızı uluslararası standartlarda her geçen gün geliştiriyor, İstanbul’u  daha akıllı bir şehir haline getirmek içinse yeni ve özgün çalışmalara imza atıyoruz.

Teknolojinin giderek hayatımızın her alanına girdiği günümüzde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimlerinde ve iştiraklerinde ülkemizin dijital dönüşümüne paralel olarak kurumsallaşma, merkezileşme, dijitalleşme ve sürdürülebilirlik hedefleriyle vatandaş odaklı hizmet düsturuyla çalışıyoruz.

Alt yapı, tesis, veri ve çözüm noktalarındaki hizmetlerimizde tamamen kendi kaynaklarımız ve insan  gücümüzle geliştirdiğimiz yerli ve milli projelerle İstanbul’u geleceğe taşıyoruz.

Kurduğumuz sağlam teknik alt yapı ve alanında uzman personelimizle kurumumuzun temel yazılım ve donanım ihtiyaçlarını karşılıyor, vatandaşlarımız için e-belediyecilik hizmetlerini tesis ediyor; sistem, network, sunucu ve veri tabanı kurulumlarını, bakım onarımlarını gerçekleştiriyoruz. Haberleşme ve iletişim ağları, görüntüleme sistemleri ve veri merkezleri kuruyor, yönetiyoruz. İstanbul’un akıllı şehir dönüşümünü sağlamak amacıyla projeler geliştiriyor, yepyeni teknolojileri İstanbulluların hayatına entegre ediyoruz. Dünyanın en büyük metropolünü cadde cadde, sokak sokak tarıyor, şehrin tüm alt yapı ve üst yapı kaynaklarının röntgenini çekiyor ve her türlü bilgiyi dijital ortama aktarıyoruz.

Bugüne kadar milyonlarca insanın ziyaret ettiği ve İstanbul’la ilgili tüm bilgilere ulaştığı ibb.istanbul web sitesini kurduk. İhtiyaçlara yönelik yeni web sitelerinin, uygulamaların ve sistemlerin kurulumlarına imza atıyoruz.

Vatandaşlarımızın talep, şikayet ve önerilerini anlık olarak iletebileceği İBB Beyaz Masa ve sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulan İBB Yerinde Çözüm, İstanbul’daki kültürel ve sanatsal etkinliklerin takip edilebileceği İBB Kültür Sanat, şehir tiyatrolarındaki oyunlar hakkında bilgi alınabilen İBB Şehir Tiyatroları, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki etkinliklerin takip edilebileceği  Cemal Reşit Rey, kent genelindeki  tüm otoparkların lokasyon, doluluk ve ücret gibi detaylarına ulaşılabilen İspark, tarihi, turistik  ve doğal güzelliğe sahip olan mekanlara ait rota bilgileri ve sanal rehberlik hizmeti  veren  Yürü  Keşfet, eczanelere erişimi kolaylaştıracak İBB Eczane, eski fotoğraflar yardımıyla İstanbul’un farklı dönemlerdeki gelişiminin harita üzerinde görülebileceği, interaktif özelliğe sahip Zaman Makinesi, İstanbul’daki vatandaş odaklı teknolojik yatırımlar hakkında bilgi veren dijital dergi Tech İstanbul, İstanbul’u ziyarete gelen milyonlarca turistin yararlanabileceği İBB Simultane, Miniatürk’ün tanıtımını yapmayı, ziyaretçilerin sesli ve görsel olarak bilgilendirilmesini sağlayan, eserlerin 360 derece çekimlerini içeren ve her eserin 9 dilde tanıtımını yapan Miniatürk,  modern toplumların vazgeçilmezi bisikletin şehirdeki kullanımını yaygınlaştıran Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi İsbike, muhtarlarımızla vatandaşlarımızın iletişim kurmasını ve sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulunmasını sağlayan İBB Muhtar ve tüm hizmetlerin tek platformdan görülebildiği ibb İstanbul gibi bir çok web ve mobil tabanlı projeyi İstanbul halkının ve ziyaretçilerimizin hizmetine sunduk.

Bunun yanında, belediyemizin dijital dönüşümü kapsamında, Toplu Ulaşım Bilgi Sistemi, Araç Takip Sistemleri, Siber Güvenlik ve Bilgi Güvenliği Sistemi, Zabıta Denetim Sistemi, Emlak Yönetim Sistemi, Doküman ve Arşiv Yönetim Sistemi, Vatandaş İlişkileri Yönetim Sistemi, Atık Yönetim Sistemi gibi kurum içinde kullanılan ve tüm iş ve işlemlerin dijital ortamda hızla gerçekleştirilebileceği yazılımları hayata geçirdik.

.istanbul ve .ist alan adlarını kullanıma sokarak halkımıza yeni bir alternatif sunarak  İstanbul’un marka değerine katkıda bulunduk.

Toplumsal hafızamıza  katkıda bulunan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve engelli vatandaşlarımız için hazırlanan Keşfetmek İçin Engelsizsiniz Sanal Gerçeklik projelerini tamamladık.

Teknolojik cihazların kullanımının, buna bağlı olarak da veri akışının sürekli artması ve verinin çok değerli hale gelmesi sebebiyle bağlı birimlerimiz, iştiraklerimiz ve gerektiğinde  özel  ve kamu kurumlarının kullanabileceği, tüm bilgilerin güvenle depolanacağı uluslararası standartlarda İBB Veri Merkezi’ni hizmete açtık. İBB Veri Merkezi, 3.500 m2 toplam alan, 1.000 m2 beyaz alan ve 181 kabin içeren özellikleriyle güvenilir, esnek, verimli, ekonomik, engelsiz ve ileri teknolojide veri merkezi hizmeti sunulmasını sağladı.

Uygulamalardan ve hizmetlerden elde edilen, veri merkezinde depolanan bu verilerin, büyük veri teknolojisi kullanılarak analiz edilmesi ve İstanbullulara kaliteli hizmet olarak geri dönüşümünü kapsayan Vatandaş 360 projesini çok yakında hizmete sokuyoruz. Ayrıca, akademisyenlerin, girişimcilerin, öğrencilerin ve yazılım geliştiricilerin İstanbul’la ilgili tüm bilgilere, bilimsel analizlere rahatlıkla erişebileceği, bunlara katkıda bulunabileceği, geleceğin İstanbul’unu tasarlayacak Açık Veri Portalı ve Veri Laboratuvarı projelerinin de hazırlıklarını sürdürüyoruz.

2014 yılında İbb Wi-fi projesini hayata  geçirerek, üniversitelerden, meydanlara, otobüslerden, sosyal tesislerimize kadar kablosuz ağ hizmeti başlatarak, İstanbulluları ücretsiz internete kavuşturduk. İbb Wi-fi hizmetini her geçen gün ileriye taşıyarak daha da genişletmeyi planlıyoruz.

Belediyemizin tüm birimlerini ve tesislerimizi güvenlik kameralarıyla donatarak çalışanlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliğini temin  ettik. Ayrıca İstanbul’un tarihi, doğal ve turistik mekanlarının yüksek çözünürlükte ve 7/24 canlı olarak izlenebileceği; bu mekanlarla ilgili farklı dillerde bilgilerin bulunduğu Turistik Kamera Sistemini ve istanbuluseyret.com web sitesini hayata geçirerek İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunduk.

Bugüne kadar milyonlarca insanın faydalandığı İstanbul Şehir Haritası’nı hazırladık. Bunun yanında İstanbul’un tüm cadde  ve sokaklarını karış karış dolaşarak toplamda 36.000 km, yüksek çözünürlüklü panoramik çekimler gerçekleştirdik. Ayrıca şehirdeki tüm alt yapı çalışmalarının dijital platform üzerinde yönetilebileceği AYBİS, İstanbul’un 3 boyutlu olarak modellenmesini sağlayan 3B kent Modeli, mekânsal sorgular yapılabilecek, tüm kurum ve kuruluşlara projelerinde rehberlik edecek Kurumsal CBS uygulamalarını hayata geçirdik.

Bir çok açıdan bir dünya başkenti olan İstanbul’u akıllı bir şehir haline getirmek için tüm  birimlerimizle çalışmalarımızı hızlandırdık. Geleceğe güvenle bakmak için Akıllı Şehir Yönetim Platformu ve İstanbul Akıllı Şehir Master Planını hazırladık. İstanbul’da teknolojiyi günlük

yaşama entegre  etmek ve şehri daha inovatif bir yaklaşımla yönetmek amacıyla liderliğini yaptığımız Akıllı Belediyecilik Zirvesi, Akıllı Şehir Fuarları, Bölgesel Living Lab Zirvesi gibi etkinlikler düzenledik ve bu konuda öncü olduk.

Ve tüm bu çalışmaları  yaparken tamamen yerli ve milli işletim sistemleri, uygulamaları ve yazılımları kullanarak ülkemize katma değer sağladık.

Bugün İstanbul, yapılan yatırımlar, hayatta geçirilen projelerle örnek bir şehir olma yolunda  hızla ilerliyor.

Ve biz de bilgiye değer katarak geleceğin  İstanbul’unu inşa etmek için hiç durmadan çalışıyoruz…